Home

Číslo 7

 

Všechno je energie

Rozhovor s astrologem, léčitelem a hudebníkem Janem Frankem o TCN, astrologii, věku Vodnáře, astrokartografii, o tom, co nás čeká a co je hlavní informací pro nejbližší budoucnosti

Mezi lidmi, kteří si nejsou lhostejní, se poslední dobou začalo mluvit o TCN. Potravinovém doplňku z Austrálie. Co je to TCN?

Velmi účinný preparát, ve kterém jsou všechny složky naprosto přírodní. Nejdůležitější složka, která způsobuje ten ohromný efekt, je sibiřský ženšen. Jsou tři  druhy ženšenů: korejský, čínský a sibiřský. Sibiřský ženšen má tu vlastnost, že jeho růst nejde urychlit žádnými  prostředky, nedá se pěstovat uměle na nějaké plantáži. Právě tento typ ženšenu má velmi tonizující a omlazující efekt.

Další složkou je echinacea nachová, která už je dnes u nás také dostupná. Zde je ve formě prachu, což je ještě účinnější. Stimuluje celkovou imunitní odpověď organismu proti virovým a bakteriálním onemocněním. Samotná echinacea se běžně prodává ve formě kapek, což je zvláště vhodné v období chřipkových epidemií. Když se tyto kapky užívají v dostatečném předstihu, tak se chřipka vůbec nemusí dostavit.

Další složkou je gingko biloba, nebo-li jinan dvoulaločný. Tento strom je přesně na přechodu mezi jehličnany a  listnatými stromy. Obsahuje látky, které zamezují vzniku arterosklerózy, mozkové mrtvice, infarktu, pročišťují krevní oběh a zamezují vzniku trombů. Malinkaté tromby v mozku urychlují stárnutí, způsobují senilitu a v pozdějším věku dochází díky těmto mikroucpávkám mozkových cév ke ztrátě paměti a životně důležitých funkcí. Gingko biloba tak zabezpečuje dobrou úroveň těchto funkcí až do nejvyššího stáří.

Víte něco o historii tohoto přípravku? Jak tak koukám, skládá  se ze třiceti čtyř složek. Přitom namíchat dobrý čaj třeba z pěti bylinek je umění. Jak to namíchali a jak přišli na ty poměry?

Je to výsledek asi dvacetileté lékařské studie v Austrálii. Prvotní idea byla vyvinout přípravek, který by přirozeným způsobem ozdravoval lidi, žijící ve velkoměstech. Úkol byl vytvořit preparát, který by omezil stresory, zvyšoval imunitu a hlavně zamezil alergiím, protože v Brisbane a v Melbourne bylo tehdy vysoké procento alergiků. Po dvacetiletých experimentech vznikl preparát, zvaný TCN, čili Total Cellular Nutrition – kompletní buněčná výživa.

Kdy přišel v této formě na trh?

V Austrálii asi tak v roce 1994, 1995.

Nedávno jsem četl zmínku o tom, že určité molekulární poměry v rostlinách jsou velmi příznivé molekulárním poměrům v lidském  těle. Když to přeložím do řeči hudby, jakoby ty individuální písničky rostlin byly na nás lidi snadněji aplikovatelné, protože jsme vzešli také z něčeho, z čeho vzešly i rostliny. Takže z medicínského hlediska není třeba vegetariánství jen otázkou etiky či ekologie, ale také vnitřního vyladění na základní nápěvy živé hmoty ve formě rostlin. Není to jen další potvrzení spousty trendů, které dnes sledujeme, včetně TCN?

Je. V TCN jsou všechny látky rostlinného původu. Velice jednoduché látky, získané např. drcením řas, nebo ulit hlemýžďů, což je organicky vázaný vápník a jód. Jsou tam látky, které jsou pro lidský organismus stravitelné bez jakéhokoliv odbourávání. Když lidské tělo potřebuje něco strávit, musí obvykle nejprve vydat energii, aby se něco rozložilo, a pak teprve se ty elementární aminokyseliny, vitamíny, dokáží zabudovávat. Kdežto u TCN je energetická potřeba organismu k rozložení všech jeho složek prakticky nulová, protože všechny látky  jsou ve stravitelné formě, tak aby nebylo už nutné je odbourávat. Obor ortomolekulární výživy např. potřebuje  syntetické proudy, potřebuje spolupráci chemie a biochemie. Ale tady je ono ortomolekulární vyjádřeno přímo přírodou.

Čím jsou lidé technicky vyspělejší a na technologiích  závislejší, tím více jsou oběťmi elektronického, hlukového a jiného smogu, tím více jsou alergičtí a pak ani nemůžou do přírody, protože hned dostanou sennou rýmu.

Ano, přesně. A právě TCN je zpětně přivádí do té nejčistší  přírody, protože v Austrálii je ještě čistý oceán a čistá příroda. Díky  tomu má tento lék zřejmě tak obrovský antialergický efekt. Obsahuje naprosto čisté složky, bez jakýchkoliv technických, chemických příměsí. Vlastně to člověka energeticky navodí zpátky, tam odkud přišel.

Máte už nějaké praktické zkušenosti s aplikací TCN?

Tak především má TCN velký efekt u senných rým, specielně u dětí. Protože i u počátečních stavů, i u astma bronchiale, se běžně velice brzo nasazují kortikoidy a antihistaminika, která jsou samozřejmě syntetického původu, která na chvilku tu chorobu zbrzdí, či-li potlačí produkci hlenu, což už je ale obrana organismu, ale primární příčinu pomíjejí. Působí pouze v té sekundární rovině. U mnoha dětí ve věku 6  až 12, 13 let způsobilo TCN úplnou ztrátu senné rýmy, a to po několika měsících pravidelného užívání. U astmatických dětí se obtíže zmírnily natolik, že už nebyly závislé na kortikoidech. Což je obrovská úleva pro jejich metabolismus a játra, protože kortikoidy rozbourají úplně celý metabolismus.

Kromě antialergického má TCN i velký antidepresívní účinek. To zřejmě způsobuje ženšen a gingko biloba. Např. u studentů během zkouškového období výrazně zvyšuje koncentraci, mentální postřeh a zmenšuje únavu. Zlepšuje  nejen jednobodovou koncentraci, ale i periferní vidění v tom psychickém slova smyslu. Takže např. i když je člověk soustředěn na jednu věc, tak vnímá i další věci, které mu normálně vědomí už nevezme.

Další efekt je při epidemických chorobách, jako je např. chřipka. Při preventivním podávání TCN je pravděpodobnost onemocnění chřipkou daleko menší, a pokud se tak stane, tak nemoc místo deseti, čtrnácti dnů, proběhne ve dvou, třech dnech. Navíc bez bolestí kloubů, svalů, bez sekundárních infekcí, jako je bronchitida apod.

Dalším účinkem TCN je odolnost proti stresu. To mám vyzkoušené sám na sobě, když např. potřebuji pracovat několik dní ve dne v noci, beru to pravidelně. Tělo tak má zásobu a vypořádá se s dvěma, třemi nocemi bez spánku bez bolestí hlavy a červených očí.

To vypadá, jako by TCN bylo začátkem jakési nové éry...

Myslím, že ano. Protože ať si vezmeme kterékoliv vitamínové  preparáty, třeba kombinované, to jsou vitamíny a rostlinné extrakty, vždycky tam musí být stabilizátory, musí tam být  pojivo, tmelivo a syntetické látky, aby to mohlo vůbec držet pohromadě. TCN je podle mého názoru zcela nový trend, kde v přípravku je zastoupena jen čistá příroda, a přesto má dlouhou trvanlivost.

Něco za něco. To, co  ztrácíme ve víru velkoměstských tlaků a stresů,  si musíme  nahradit něčím jiným. Naši předkové neměli acylpyrin a tak žvýkali vrbovou kůru. Možná, že tohle je takový  začátek  návratu k té vrbě. Bez chemie. Kde ještě ale je tak čisté prostředí, že se může z  tak čistých surovin vyrábět tak čistý lék? A jak dlouho to vydrží?

Austrálie je na tom po ekologické stránce ještě velice dobře. Je tam třeba spousta druhů mořských řas a ta voda tam má  zřejmě takové parametry, že se to dá dělat prakticky bez čištění. Tam jsou řasy z hloubek. To moře je tam čisté, bez zamoření, bez radioaktivity. Pak se to zpracuje jako naprostá přírodní surovina.

Pokud se nezměníme, tak si i ty zbytky čisté přírody zničíme. Přitom už víme, že se musíme změnit, ale stále se to valí dál, k hořkému konci. Proč jsou lidi tak hloupí a nepoučitelní?

No, to bychom se dostali k astrologii: protože teď jsou na to astrologické podmínky. Vlastní transformace nás čeká do roku 2002 nebo 2003 a dál už budeme muset mít transformované vědomí. My jsme doposud lpěli na hmotě, všechny záležitosti, které děláme jsou materialistické povahy. Pořád zapomínáme, že existují čtyři základní světy. Protože naše smysly vnímají jen jeden základní svět. Svět hmoty. Podle mého názoru je základní problém tom, že naše vědomí kotví ve hmotě. Protože hmota nás obklopuje, je měřitelná, vážitelná. Takže my jsme neustále s hmotou  konfrontováni a automaticky na ni upíráme pozornost. A tím, na co upíráme pozornost, se dřív nebo později stáváme. Ty další světy, astrální, mentální a duchovní, jsou vrcholně nadřazené - ty nám unikají. Podobně jako teď TCN k nám přichází i duchovní osvěta. Najednou je tu spousta astrologie, kabaly, hermetiky, magie. To je všechno vlastně návrat k tomu původnímu stavu, protože my jsem se tím vším lpěním na hmotě úplně znečistili. Hmota je samozřejmě nutná, protože tělo je chrám ducha. Hmotu potřebujeme, ale není to výhradně to, čím se máme zabývat. Tak jako se to děje v jiným oborech, v magii apod., tak i ve farmacii se začínají prezentovat látky, které jsou čistě přírodní, které plní tu funkci znovuočišťovače a návratu. Jenže dnes už se ve farmaceutickém průmyslu otáčejí tak obrovské finanční obnosy, že pokud nějaká velká firma zjistí, že existují naprosto přírodní  preparáty, které dělají prakticky totéž se setinovými, nebo tisícinovými náklady, tak nebude chtít tyto preparáty pustit na trh. A použije k tomu ty nejdostupnější prostředky, třeba reklamu.

Odpůrci astrologie tvrdí, že termín věk vodnáře je nesmysl, protože ještě nenastal. Oč jde?

Jde o to, že věk vodnáře je definován okamžikem, kdy jarní  bod vstoupí do znamení vodnáře. Znamení vodnáře je jasně definované na ekliptice. Samozřejmě tam Vodnář ještě nevstoupil, vstoupí tam kolem roku 2002. Jarní bod se posunuje na ekliptice díky jednomu specielnímu Země, kterému se říká precesní pohyb. To je matematicky velmi komplikovaná záležitost: nedá se přesně spočítat, kdy to bude, ale dá se to odpozorovat. Kromě precese známe další pohyby takové jemné chvění toho precesního pohybu, ale když vezmeme precesi jako takovou, tak je to pohyb zeměkoule, který kromě toho, že vykonává pohyby dva, kolem Slunce a kolem své vlastní osy, tak se kývavě točí jako káča. A protože jarní bod je definován jako průsečík roviny ekliptiky a nebeského rovníku, a ten má dva body, na východě je to jarní bod a na západě je  to podzimní bod, a jestliže se Země točí jako káča, tak se samozřejmě točí i ten průsečík. Točí se proti směru zodiaku, takže teď se nachází jarní bod v Rybách, na jejich nultém stupni. A protože v astrologii platí, že prvních několik stupňů je ovládáno ještě znamením předcházejícím, což je Vodnář, tak proto už pociťujeme ten vodnářský vliv. Nultý stupeň Ryb je kombinace Uranu a  Neptunu, či-li to je to, co se teď tady děje.

Podobně jako když se někdo narodí na rozhraní dvou  znamení,...

...tak má oboje. A s tím jarním bodem to, protože to působí mundánně, či-li na veškeré dění, vibračně, platí pro celý svět. Ale je tady jedna  důležitá věc. Jakmile jarní bod vstoupí do znamení Vodnáře, tak lidské vědomí by mělo být připravené na typ energie, kterou Vodnář bude směrem k nám produkovat.

Existuje teorie, která tvrdí, že Španělé vojensky porazili Inky a především jejich čaroděje, kterých se všichni v té společnosti báli, protože o jejich kultuře a moci nevěděli vůbec nic -  a tak na ně ty síly čarodějů neplatily. Když to otočím, zdá se, že existuje v tomto smyslu určité nebezpečí, že pokud se nebudeme připravovat na ony jemné energie, které ovládají symbol, kterému říkáme Vodnář, tak můžeme dopadnout stejně: nebudeme prostě rozumět tomu, co se děje, a staneme se obětí vlastní ignorance.

Souhlasím, ale já bych to ještě trochu zintenzívnil. Hlavním úkolem lidstva po dobu, co se bude jarní bod nacházet ve znamení Vodnáře, a to potrvá jeden platónský měsíc, bude naučit akceptovat skutečnost, že všechno je energie. To je základní vodnářský úkol. Všechno, i hmota, je energie. Příroda má spoustu možností, jak k tomu poznání dovést ty, kteří to ihned nepochopí. Mírumilovnější  bytosti se budou zrozovat pořád dokola a budou stavěny do situací, kdy to budou moci pochopit. A když to nepochopí, tak Vodnář má i razantní metody, jakým způsobem člověka k poznání přivést.

Napadá mě příměr, že když člověk neví nic o spodních proudech, ignoruje rady zkušených a chce na kanoi sjet nějaký prudký proud, a stále znovu do proudu vplouvá v ten nesprávný moment, tak ho to obvykle vymrští ven nebo převrátí. Ale když už ví, co a jak, tak si počká, vpluje na tu vlnu ve správný okamžik tím správným způsobem a po té vlně pak pluje bez potíží.

Přesně tak. Ano.

Co kdybyste se pokusil vysvětlit, proč je třeba Rak úplně jiný než Lev.

No, to jsou dvě znamení, která jsou diametrálně odlišné. Rak je nejsilnější ženský znamení a Lev je nejsilnější mužské znamení.

Zkusím se zeptat jinak. Když se člověk narodí ve znamení Raka, znamená to, že v rámci sluneční soustavy, slunečních cyklů atd. a v rámci energetickém působení určitého základního programu, který je v okamžiku narození vtisknut do mozku člověka, je předurčeno, že je Rak a ne Lev?

Ano. Potenciál člověka narozeného v Raku, nebo pod těmi energiemi v Raku, je pak především introspekce. Takový člověk registruje energie okolí pomocí sebe samotného. Protože Rak má vždycky vypěstované sebecítění. A on se přes ty emoce, protože to cítění je poměrně hrubá energie, přes sebecítění, sebepocity a  sebelitování vypracuje k daleko jemnějším citům. Rak má schopnost číst myšlenky druhých lidí. Protože myšlenky druhých lidí jsou také jakási energie a ta působí do prostoru. Jestliže se tedy Rak soustředí na své nitro, tak myšlenková energie druhého člověka v něm vyvolá záchvěv. Rak je jedno ze znamení, které ten záchvěv cizí myšlenky dokáže rozpoznat.

To znamená, že v jakési supermatrici potencionálních programů mozku právě narozeného dítěti byl ustanovena určitá dispozice k tomu,  že se jeho lidské vlastnosti projevují třeba jako znamení Raka.

Ano.

A v každém znamení se to projevují jinak. Což lidé v průběhu historie odpozorovali.

Ano, ano. Astrologie je empirická, na základě zkušeností.

Zkusme to vzít z astrologického hlediska. Dá se to nějak astrologicky zdůvodnit rozpad sovětského systému?

Samozřejmě. Je tam spousta věcí, ale nejdůležitější jsou dvě planety, Neptun a Uran. Protože je to dáno opozicí Neptunu a  Uranu, která nastala v 70. a 80. letech minulého století. Protože Neptun je planeta chaosu a Uran, když to vezmu mundánně, nových společenských směrů. Jestliže za této konstelace vznikají nové společenské směry, tak mají nezvratnou charakteristiku, která je dána na jedné straně revolucí a na druhé straně totálním chaosem. Vznik politického systému v Rusku, jakási ideologická příprava na komunismus, odpovídá astrologické situaci v 70., 80. létech minulého století, protože existovala mundánně vibrace Uranu, který stál na ekliptice proti Neptunu. Energie těchto planet, které působí na na lidské  podvědomí a kolektivní nevědomí, jak by řekl C.G. Jung, se velmi silně porvaly. A tato vibrace poskytla impulsy, na které určití jedinci a další společenský vývoj reagovali formou vzniku určité společenské struktury.  Byla tu nejprve komunistická teorie. Ale ta měla ještě daleko  do realizace, ale tato vibrace způsobila, že vznikla. Samozřejmě to, co to dalo vzniku, taky dává zániku. To znamená, že když se tyto dvě planety dostaly do konjunkce, to  bylo kolem roku 1988, 1989, tak se jejich vliv postaral o to, aby se to rozpadlo.

My jsme se občas dočetli, že Nixon nebo Bush  měli svou astroložku atd. Rusové astrologii  nepoužívali, nebo i Brežněv měl kromě léčitelek i astrology?

Systém v Rusku stál v podstatě na tajné astrologii. Řekněme, že 98 procentům společnosti byla astrologie zakázaná. To byla tajná věc, která byla publikována tak, že je to nesmysl a buržoazní přežitek. Ale jedno, dvě  procenta společnosti v Rusku se astrologií zabývalo na velmi vysoké úrovni. A nejen astrologií, ale i všemi disciplínami, které jsou s ní spojeny. Tzn. i magií. A všechny tyto praktiky se používaly i pro státnická rozhodnutí. V pozitivním slova smyslu si např. američtí prezidenti nechávali počítat dobu odletu na různá jednání na minuty a setkání s Gorbačovem na Kypru bylo také přesně vypočítané. Proto mělo výsledky.

Dnes dělá stále víc lidí, jak ve světě, v Americe, tak i  u nás, jako určitou duchovní, sebevzdělávací disciplínu,  chanelling. Jaký máte názor na chanelling?

Abych pravdu řekl, tak o tom moc nevím. Vím, že to existuje, lidi mi o tom povídali. Jde o napojení na vibrace, na určitou úroveň energií světa. Člověk sám nemůže nic vymyslet. Když je umělec a dělá tvůrčím způsobem, tak to není to, že by něco sám vymyslel, ale on se napojí, určitým způsobem uvolní svoje vědomí. A to vědomí, když se uvolní, tak se u architekta dostane do sféry tvarů, u skladatele do sféry zvuků, u malíře do sféry barev a plošných tvarů - ta sféra mu napoví. Vše záleží na tom, do jaké míry se umí uvolnit a jak to má  nacvičené. Je to pouze práce sám se sebou. Ono se říká u hudebních skladatelů: skládat, to je umění naslouchat. A u malířů to bude asi podobně: malovat je umění vidět (vnitřním zrakem). A u chanellingu jde pravděpodobně o napojení  se na sféru energií, která už běžně vědomému vědomí není čitelná. Ale je tam spousta věcí.

Možná, že to tedy není náhoda, že zrovna v této době, kdy se blížíme ke konci jedné a začátku druhé epochy, je tady čím dál víc lidí, kteří se učí umět se, ať už se pomocí potravinových doplňků nebo mozkových nutrientů nebo mediace nebo biologické zpětné vazby nebo hudby -  vyladit?

To umění se ladit podle mého názoru spočívá v umění nakouknout do nitra vlastní bytosti. Protože lidská bytost má mnoho sfér a čím hlouběji člověk nahlédne, tím častěji a silněji zjistí, že má schopnosti, znalosti a informace, o kterých ani  netuší. My jsme teď v paradoxní situaci. Máme knihovny a ohromná informační média, máme mobilní telefony, ale přitom každý z nás má v sobě zabudovaný jakýsi geniální Paegas - jenom se k němu neumíme dostat.

Mimochodem, režisér Vojtěch Jasný prožil jako dítě těžkou nemoc, tenkrát antibiotika nebyla, takže mu dávali jen obklady a on ve vysokých horečkách viděl zářící bytosti, i když v jeho případě neměly křídla,  a vždycky když se probral, tak mu to ještě pořád zářilo, ale koukal na něj jeho kocour. A on dnes tvrdí, že tak jako člověk musí  zmáčknout knoflík, aby chytil televizní vysílání, nebo zmáčknout ten internet, tak se zatím lidé nenaučili, že právě tak musí zmáčknout nějaký knoflík, aby se dostali k duchovnu.

Přesně tak. A to zmáčknutí je přesunutí vědomí. Ale to se nedá nijak vysvětlit. To si musí člověk nějakým způsobem osahat sám, naučit se napojovat a uvolňovat, relaxovat.

To  znamená, že už před 20 000 lety v rámci evolučního vývoje člověk dostal onu supercitlivou mozkovou anténu a vysílačku, a teď mu trvá už 20 000  let, aby přišel na to, co vlastně má.

To není jen otázka hlavy, to je otázka celé bytosti. Jsou  lidé, kteří mají přístup do akáši, a to proto, že se dokáží správným způsobem uvolnit. Že dokáží přesunout předmět  koncentrace svého vědomého vědomí zvnějšku dovnitř. A když se člověk dostane do akáši, tak má přístup k jakémusi kosmickému harddisku. Tam je úplně všechno. Tam jsou informace o vzniku naší sluneční soustavy, o vzniku galaxií.

Na Západě se běžně traduje názor, že jediná cesta ke skutečnému umění je cesta utrpení. Co byste namítl?

Je to pravdu a není pravdu. Já bych to viděl tak, že utrpení, vnější okolnosti, nutí člověka do takových stavů, aby se oprostil od vnějších záležitostí. To utrpení je tam nutný, aby se člověk oprostil a teprve, když pochopí, že se může oprostit od vnějších záležitostí, že jsou to ty Potěmkinovy vesnice, které, když člověk na nich přestane lpět, tak ony okamžitě spadnou, protože už nejsou potřeba. To jsou ty vnější okolnosti. Ale to utrpení je potřeba, aby člověk, který lpí na vnějších věcech, aby se dostal do situace, aby se na ně musel vykašlat a v tom momentu to je to zmačknutí toho knoflíku. A v ten moment v něm vznikne vibrační stav, který ho propojí s tou sférou. Či-li mají pravdu a nemají pravdu. To utrpení to skutečně provází, ale to je zvnějšku. Z vnitřního pohledu je ten člověk k tomu stavu blaženosti dotlačen

Jde o to, že celá západní civilizace jakoby popírala fakt, že zrovna tak, jako existuje cesta skrz utrpení k tomu zmáčknutí knoflíku, existuje i cesta přímá. Indičtí nebo taoističtí mistři se v rámci své kultury uměli uvolnit tak, že se dostali tam, kam se sice nakonec dostal i ten zápaďan, ale bez toho jeho utrpení.

Ale to je svobodná vůle člověka. Obě cesty tam vedou.

Vypadá to, jako by se svět opět polarizoval Dříve to byl Východ a Západ, dnes je to Sever a Jih. Jak astrolog vysvětlí to, že například Čína se historicky vyvíjela, ač pod stejnými souhvězdími, jinak?

To je otázka astrokartografie. To je obor astrologie, který se zabývá průmětem planetárních vibračních polí na různé státy. Jestliže je nějaká objektivní konstelace na nebeské sféře, tak se promítá v různých částech světa jiným způsobem. Je to dáno pohybem Země kolem své osy. Protože jestliže bude nějaká výrazná astrologická konstelace, např. okamžik východu Slunce v Japonsku na ascendentu, to znamená, bude mít pro oblast Japonska enormně důležitou úlohu. V oblasti Ameriky nebo u protinožců bude mít zcela jinou úlohu, protože se tatáž nebeská konstelace bude nacházet na descendentu.

Já se pak ale ptám, jak lze vysvětlit, že na nás  tak působí takové přípravky, jako TCN, když je z Austrálie?

Protože na tyto pilulky nemají takový vliv astrologické veličiny. Já bych spíše řekl, že na tento přípravek má vliv spíše nauka o hermetických signaturách. To je taková zvláštní nauka, která nám říká, která planetární vibrace v které rostlině je. A právě v TCN jsou látky, které nám, Evropanům, chybí. Doslova. Je tam čistý Jupiter a čisté Slunce. To čisté Slunce je třeba v jižní Evropě - v Itálii, Řecku atd. Ale my už ho nemáme, a tady je v tom přípravku obsažené.

Jaký máte názor na současnou situaci, kdy malá část lidstva má přístup k bohatství a informacím, zatímco polovina lidstva stále hladoví?

Tato zdánlivě rozporuplná situace nás dovede k té hlavní, nejdůležitější informaci. Že všichni jsme jedno tělo, a přesto, že na hmotném světě se to projevuje jinak, tak všichni ve své podstatě pocházíme ze stejné látky, ze stejného principu. Zdánlivá vnější variabilita, možnost volby a diference v hmotném světě nás přivádí do stresů a do napětí. Ale když a ta napětí absorbujeme a vezmeme si z nich příklad, tak nás dovede do stavu vnitřní rovnováhy. Teprve v tom stavu si budeme schopni uvědomit, že všichni jsme si úplně rovni. Či-li čím větší extrémy, tím rychleji nás to povede k humánnímu, vodnářskému uvědomění nutnosti kooperace. Vodnář, to je rovnost, volnost, bratrství.

Což mi připomíná, že v jednom článku o havajském systému tradičního léčení je zmínka o dvou ostrovech, mezi kterými teče podmořská řeka. Propojuje tak dva protiklady a právě ono napětí mezi ostrovy vytváří zdroj léčebné síly, se kterou Havajané pracují, many. To, co vypadá jako rozpor, zdroj chaosu, může být zdrojem tvořivé, harmonizující či transformativní energie.

Podobně tvořivý proces napětí vzniká teď konkrétně u nás, graduje, ve vztahu oficiální medicíny a léčitelství. Spousta lidí se toho bojí, ale spousta lidí jásá. Střet konečně tuto situaci vyřeší. Protože to, aby mohlo se postupovat dál a udělat z toho jednotu, předpokládá obrovský protiklad.

V příští Barace bude jako pozitivní příklad onoho sbližování rozhovor se ženou, která začala léčit rukama a asistuje při operacích. Ona slyší, jak operované orgány křičí, zklidňuje pacienta, a chirurgové si ji nemohou vynachválit. Radikálně se zmenšuje výskyt pooperačních komplikací, při transplantacích těla pacientů neodmítají transplantované orgány atd.

Teď mě napadl úplně mechanický model, jakým způsobem to vlastně funguje. My máme představu, že vesmír je nekonečný. Ta představa není úplně správná. Vesmír je nekonečný, ale je ohraničený. A jestliže zde existují dvě síly, které působí přesně proti sobě, my si představujeme, že jdou od sebe, protože máme představu, že tu je libovolně velký prostor. Ten tam ale není. V určitém momentu, kdy to dál nejde, dojde ke zdánlivě paradoxní situaci, že čím víc to tlačí od sebe, tím víc to vlastně tlačí k sobě.

Koncem února 1999 se ptal V. M.

Výhradní dovozce TCN: RC Enterprise, Mánesova 6, 120 00 Praha 2, tel. fax. (02) 6274586


Home
Duchovní dobrodružství | Všechno je energie | Zlatý věk | Křesťanská Věda a uzdravování | Tiché místo pravdy | POSVÁTNOSTI ČASU | Pochybuj! | Léčivé bubny | BEO – Živá planeta | Vědomí vibrací | Duchovní dobrodružství | Velký kahuna | Tajemství Kahunů | Poselství z Plejád | Historie channelingu | Channeling | Ramtha | Přirozenost bestie | ŠAMANOVA CESTA | Víno duše | Světy na rozhraní