Home

Číslo 9

 

Čínský horoskop

Dříve nebo později by si každý dospívající člověk měl všimnout, že ti druzí jsou jiní. Že nelze aplikovat na jiné lidi své charakterové vlastnosti. Dříve nebo později by si měl začít všímat, že některé jeho činy a reakce jsou ve společnosti vítány, jiné vzbuzují spíše odpor a negativní reakce. Že s některými lidmi (či ženami, nebo muži) člověk prostě nevyjde, zatímco s jinými se cítí okamžitě dobře.

Proč jsme každý jiný? Proč jsou, a jsou vůbec, ženy jiné než muži? Proč se rozčiluji, i když vím, že bych neměl? Proč nejsem "úspěšný v kolektivu"? Proč je světa takový?

Tyhle otázky mi bzučely hlavou, když mi bylo kolem těch dvaceti let, a jsem přesvědčen, že bzučí hlavou i dnes mladým v podobném věku. Tehdy koncem 60. a začátkem 70. let ale neexistovala žádná literatura o tom, že člověk by mohl změnit sám sebe. Že to vůbec jde. Jednou ve vlaku mi jeden pán dal přečíst kousek z knihy slavného amerického milionáře Carnegieho: poprvé v životě jsem zjistil, že asi existují návody na to, jak být lidsky úspěšný – jen nám o nich neřekli. Pak jsem v prodejně Slovenská kniha na rohu Jindřišské a Václavského náměstí objevil knížečku o kulturistice a v ní fotku vyzáblého nevýrazného hošíka s úzkými ramínky (přesně tak jsem tehdy vypadal i já) - a hned vedle fotografii téhož hocha, kulturisty, po třech letech cvičení: rozdíl byl neuvěřitelný. V téže brožurce jsem objevil zmínky o józe a čínském bojovém a meditačním umění. To znamená, že člověk není utvořen jednou provždy a může sám na sobě pracovat nejen fyzicky, ale i mentálně – řval jsem tehdy nadšením. Jak to, že nám to neřekli, rozčiloval jsem se zároveň.

Když jsem pak v antikvariátu objevil anglickou knížku Čínský horoskop, okamžitě jsem ji začal (pro přátele, v obvyklém nákladu 20 kopií na průklepovém papíru) překládat pro přátele. S úžasem jsem si o sobě přečetl, že jsem se narodil ve znamení Psa a že jsem takový a takový – všechno souhlasilo! Jak to mohli ti Číňané před tisíci lety vědět? Existuje v naší západní křesťanské kultuře něco podobného? Jak to, že nám o tom neřekli?

Asi právě proto, že ty dva nejsvobodnější roky 1968 a 1969 jsem trávil s partou přátel na Karlově mostě, jsem později, když už jsem o zodiakálních znameních a horoskopech věděl víc, měl v době, kdy jsem se učil snít a pracovat se sny, prorocký sen: viděl jsem sám sebe jako staříka s delšími bílými vousy a vlasy, jak sedím na Karlově mostě a na malém stolečku mám před sebou jen knihu čínských horoskopů. Kolemjdoucím mladým zamilovaným dvojicím, které si vybírám a pak k sobě lákám jemným gestem, nabízím za úplatu takové docela velké stříbrné mince pomocí čínského horoskopu rady, jak se sebou vyjít. Jestli k sobě pasují, co je v partnerství čeká a na co by si měli vzájemně tolerovat.

Býval jsem také takový: celé roky mi trvalo, než jsem přišel na to, že když vypiji kotel tři minuty louhovaného čaje, musím často na malou stranu. A že mám ještě větší žízeň. Dnes ale s překvapením zjišťuji, že většina z nováčků na mých kurzech (a dá se tedy předpokládat, že většina obyčejných lidí vůbec) neví, v jakém znamení se narodili oni sami, natož pak jejich blízcí a šéfové a přátelé a děti atd.

Jsem si jist, že kdyby se již na základních školách kluci a holky učili, v jakém jsou znamení a co které naše západní i čínské znamení prezentuje, ušetřili by si spoustu práce po celý život. Jak to, že se dodnes na školách žáčci učí, jak spustit odvěsnu nad přeponou, což naprosté většině z nich nikdy k ničemu nebude, ale nikdo je neučí jak poznávat sám sebe, jak se naučit se učit, jak diskutovat, jak rozeznávat typy povah a jednání, jak se nerozčilovat, jak prohrávat, jak si najít životního partnera, jak být mužem či ženou, otcem či matkou?

Protože mi čínský horoskop mnohokrát v životě velmi pomohl, a vždy jsem se na něj mohl, tak jako na I-Ťing, spolehnout, doporučuji ho. Dnes je na knižním trhu z čeho vybrat, tak neváhejte a zjistěte si, co jste zač, a především, co jsou zač vaši blízcí, přátelé, šéfové, politici. A hned vím to bude mnohem jasnější.

 

Čínské horoskopy jsou, jako výsledek práce generací astrologů, známy a používány tisíce let. Čínská astrologie pracuje také s dvanácti znameními, ta se ale od našich evropských liší. Podle legendy pozval Buddha jednoho čínského Nového roku všechna zvířata ze svého království k sobě. Naneštěstí – z důvodů známých jen zvířatům – se jich k němu dostalo pouze dvanáct. Jako první přišla Krysa, potom se objevil buvol, tygr, zajíc, drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes a nakonec vepř.

Z vděčnosti se Buddha rozhodl pojmenovat rok po jednotlivých zvířatech, a ti lidé, kteří se během tohoto roku narodí, zdědí po daném zvířeti některé jeho charakteristické vlastnosti. Proto lidi, kteří se narodili v roce Buvola, bývají pracovití, rozhodní a tvrdohlaví – stejně jako buvol – zatímco ti, kteří přišli na svět v roce Psa, jsou často loajální a věrní – stejně jako pes.

Přestože u každého člověka všechny charakteristické rysy znamení pravděpodobně nenajdeme, je až neuvěřitelné, jaké podobnosti se objeví. Proto jsou čínské horoskopy tak fascinující.

Zkuste si tedy podle roku narození zjistit, v jakém jste znamení: Krysa (48, 60, 72, 84, 96), Buvol (49, 61, 73, 85, 97), Tygr (50, 62, 74, 86), Zajíc (51, 63, 75, 87), Drak (52, 64, 76, 88), Had (53, 65, 77, 89), Kůň (54, 66, 78. 90), Koza (55, 67, 79, 91), Opice (56, 68, 80, 92), Kohout (57, 69, 81, 93), Pes (58, 70, 82, 94), Vepř (59, 71, 83, 95) Pozor ovšem, lunární Nový rok začíná většinou koncem února, takže pokud jsem narození v lednu či únoru, zjistěte si počátky lunárních roků v nějaké příručce.

Kromě dvanácti znamení čínského zvěrokruhu zde existuje také pět elementů, které mají na znamení zesilující nebo zeslabující účinek.

 

Pes

Věrný a spolehlivý Pes, který dobře rozumí lidské povaze, si snadno získává úctu a obdiv ostatních. Nepatří k lidem, kteří dělají problémy, a nesnáší jakékoli pokrytectví a faleš. U Psa člověk vždy ví, na čem je, a také co si Pes o různých věcech myslí. Má také silné humanitární cítění a často bojuje za dobro a spravedlnost.

Pes má řadu skvělých vlastností, ale také některé rysy, které mu brání v tom, aby si život plně vychutnal, nebo aby ho maximálně využil. Zpravidla si dělá zbytečné starosti a trápí se kvůli nejrůznějším věcem. I když to vůbec nebude jednoduché, měl by se Pes pokusit zbavit své úzkostlivosti. Měl by otevřeněji mluvit o svých stresech a starostech s ostatními a neskrývat je v sobě. V některých případech si je totiž sám vymýšlí. Pes má rovněž sklon pohlížet na věci z té horší stránky a určitě by mu pomohlo, kdyby se na svět díval optimističtěji. Má koneckonců řadu vynikajících vlastností a měl by důvěřovat svým schopnostem. Další slabostí je jeho sklon k tvrdohlavému lpění na svém mínění o jistých záležitostech. Nedá-li si pozor, může mu tvrdohlavost přinést problémy.

Jestliže Pes potlačí svůj sklon k obavám a pesimismu, dokáže si život více vychutnat, ale zjistí také, že dosahuje lepších výsledků. Je totiž obdařen skutečně obdivuhodnou povahou a všichni vysoce oceňují jeho věrnost, spolehlivost a upřímnost. V životě vykoná mnoho dobrého a získá mnoho přátel – proto si zaslouží, aby uměl svůj život také vychutnat. Třeba mu pomůže, když si připomene slova jiného Psa, Winstona Churchilla: "Když se ohlédnu zpátky na všechny ty obavy, vzpomenu si na příběh o starci, který na smrtelné posteli prohlásil: Měl  jsem v životě mnoho problémů, ale většina z nich se nikdy nestala."


Home
Psi vědí, kdy jejich páníčkové přijdou domů | Dotknout se Boha hudbou | Tao biologie | Specifické rysy taoismu | Vždy mne zajímaly zvuky | Pátrání po dokonalé harmonii | Zen v současné Číně | Čínská "sekta" Falun Kung | Všechno zpívá | Kniha proměn | Počátky čínské rituální hudby | I-ťing jako lunární kalendář | Jídlo je náš nejlepší přítel | Zjišťování vitality stromů | Pět prvků (dřevo, oheň, země, kov, voda) | Přednáška o ničem | Čtyři minuty třicet tři vteřiny | Čínská hudba | Zázrak přírodního léčitelství - čínské koule | Čínský horoskop | Ram Dass – guru po mrtvici | Čína (za pár desetiletí) na špici pelotonu? | Dech minulosti | Terence McKenna o I-ťingu