Také jste si toho všimli? V souvislosti s budoucím vstupem do Evropské unie stále víc politiků hovoří „bruselským eurospeakem“. Že francouzsky hovořící byrokraté používají anglické názvy jako „screening“, je jejich věc, ale naši politikové či komentátoři by snad měli, zvláště v tomto vysvětlovacím a do značné míry ještě přesvědčovacím období, hovořit natolik srozumitelně, aby občany neodradili od podpory vstupu do EU třeba jen nesrozumitelným vyjadřováním.
Hlavní vyjednavatel ČR se ve svém krátkém komentáři v televizních zpravodajství zmínil o nutnosti „negociovat“ a o „negociacích“. A po chvíli dokonce i televizní komentátor, hovořící přímo z Bruselu, použil slovního spojení „Kanada vynegociovala“.
Anglické slovo „negotiate“ přitom v češtině znamená sjednat, vyjednat, projednat, dohodnout, dojednat, jednáním docílit. Kolik možností! Samo slovo negociace v českých etymologických slovnících neexistuje. Slovních cizích slov sice toto slovo zná (právní či obchodní jednání), přesto se domnívám, že si v tomto případě čeština (a politikové a komentátoři) vypůjčovat nemusí.
Při studiu účinku vlivu subliminálních nahrávek se zjistilo, že člověk je to, jak mluví (a myslí). Jednoduše řečeno, úroveň mluvy zrcadlí úroveň nitra a naopak. Používáme-li hodně negativních slov, začneme i uvažovat negativně a vnímat jen negativní znaky vnějšího světa. Ten, kdo přehnaně často používá slovo „problém“, má život samé problémy a většinou je nevyřeší.
Chcete příklad praktického dopadu? Začnou-li sestřičky na sexuologické ambulanci pohrdat muži-pacienty, kteří chodí se svými potížemi, začnou postupně pohrdat všemi muži, tedy i těmi svými. Za pár let se všechny rozvedou a nebudou schopny nalézt si jiné partnery. Začne-li se řidič městského autobusu vyjadřovat o lidech, které převáží tam a zpátky, jako o „kaštanech“, dříve či později se s nimi nabourá. Začne-li premiér používat stále častěji (a hned dvakrát za sebou) i v obyčejných větách slovo „strašně“, dopadne to s ním podle toho.
Má předvolební rada tedy zní: vážení voliči, sledujte slovník politiků. Používají-li hodně záporů a slov jako „strašný“ a „problém“, pozor na ně, i jejich myšlení je negativní, nic pozitivního nevymyslí, a už vůbec nic s vámi, svými potenciálními voliči, nevynegociují.
Mé lidské varování zní takto: pozor na to, dámy a pánové, jak mluvíte o svých partnerech a partnerkách. Negativní slova iniciují negativní vnitřní postoje. Samozřejmě, pozor na úředničinu na úřadech.
Mé politické varování zní: pozor na to, jak mluvíte, pánové politici a komentátoři.
Vytváříte-li instituci po lidi, hovořte o lidech a s lidmi lidsky. Ne byrokraticky.
Na jako s položkami v seznamu věcí k vyřízení.
Aby pak s vámi i s námi ten Brusel (a život) nenevynegocioval.