Home

Číslo 0

 

O feng šui s čínským mistrem

Sat Čuen Hon se narodil v Číně, kde studoval knihu I-Ťing, ki gong a tai-či čuan u tamějších mistrů. Poté vystudoval filosofii na Princetonské univerzitě, ale také tanec na univerzitě v Conecticutu. Učí tai-či čuan v New Yorku, spoluřídí čínskou kliniku ki gongu a přednáší o I-Ťingu a feng šui v newyorském Open centre.

Co je podstatou feng šui?

Feng šui je systém, zabývající se harmonizací dvou základních prvků - větru a vody. Samo jméno, feng - vítr, šui, voda, naznačuje, oč jde. Pracuje se s energií či, což znamená dech. Dům je jako člověk. Vítr je energie, proudící domem. Když jsou dveře moc velké, je to jako byste měli příliš velká ústa. Když jsou dveře příliš malé, také máte problémy. O tom je feng šui.

Jde také o vodu. Já mám za svým letním domkem malý vodopád, a to je velmi důležité. Když jednou vypadla pumpa a ostatní lidé neměli vodu, já ji měl. Stále se mohu koupat. Dnešní lidé o těchto věccech moc neuvažují, ale jejich předkové ano. Naprostá většina domů stála u řeky. Naši předkové praktikovali, ať vědomě či nevědomě, feng šui.

Fen šui má svou vědeckou základnu a je to velmi staré učení, které se dlouze vyvíjelo. Jádrem je milióny let stará moudrost.

Když praktikujete feng šui, jak moc spoléháte na jeho pravidla a jak moc jste intuitivní?

Intuice je základem feng šui. Všichni máme vrozený základní smysl pro harmonii. Harmonie je ústředním rysem feng šui - jde o to, jestli je v harmonii váš dům nebo vaše jídlo. Právě tak byste se mohli prát "jaký je princip správného vaření?" Co je ve vaření předpis a co intuice? Osobní chuť, intuice, je i tady hlavním prvkem. Feng šui musí vyhovovat osobnímu vkusu. Lidé v konkrétních regionech vaří odlišně, než lidé v jiném kraji a právě tak existují různé školy a směry feng šui. V tomto smyslu neexistuje dobré nebo špatné feng šui, je to jen otázka osobního vkusu.

Jak pracujete s lidmi, kteří vás požádají o radu?

Především naslouchám jejich přáním a touhám. I oni mluví více intuitivně než radionálně a jejich intuice je vždy tak z 95% správná. Těch zbylých 5%, to je moje práce, to upravíme a pak energie proudí volně a tak, jak má proudit. Kdybych měl pracovat s architektem, asi bych se s ním neustále přel, protože architekti v naprosté většině proudění energie nevěnují žádnou pozornost, ti se starají jen o to, jak to bude vypadat.

Pracuji vlastně s jakýmsi zbytkem klientova zvířecího instinktu. Jsme obvykle tak přeracionalizováni, že pro oči nevidíme, pro uši neslyšíme. Jednou jsem pracoval pro pár, které se spolu neustále přel. Najali mne, abych se jim podíval na byt. Hned první, co jsem uviděl v jejich ložnici, byl velký stropní větrák. "Pouštíte ho, když jdete spát?" ptal jsem se. Odpověděli "Většinou ano." Stačí si ale představit, jak by se pod takovým větrákem cítilo nějaké zvíře - vůbec by oka nezamhouřilo, protože by se bálo, že se nějaká ta lopatka utrhne a spadne. Přemístili jsme tedy větrák mimo postel, a potíže mých klientů zmizely.

Feng šui vyžaduje bdělou pozornost energii a proudění vzduchu. Lidé dnes příliš racionalizují, například domy B. Fullera jsou z architektonického hlediska nádherné, ale z hlediska feng šui hrozné: tam se nedá žít.  Energie neustále proudí tam a zase zpátky.

Jak zažíváte energii či? Cítíte ji fyzicky, nebo je to jen intuitivní pocit?

To vyžaduje praxi. Dirigent je schopen rozeznat jeden nástroj mezi desítkami dalších. Mistr feng šui musít být v jakémsi stavu hluboké meditace, aby dokázal rozeznat harmonii místa nebo bytu. Většinou cítím nebo necítím harmonii už když do bytu či domu vstupuji. Jako když ochutnáte jídlo, které je velmi dobře uvařeno. Samozřejmě, některá přání jsou velmi individuální. Někdo chce zbohatnout, a tak pracuji s tímto konceptem, jiní chtějí, aby feng šui pomohlo jejich dětem, a tak musím pracovat odlišněji. A stále je tu ještě jedna cesta - můžete transformovat energii tím, že transformujete sebe. To je buddhistické feng šui. Přeměnou duchovní energie se změní i elektromagnetické stezky.

Je rozdíl mezi feng šui, jak se učí a praktikuje na Východě, a jak se učí a vykonává na Západě?

Mnozí mí čínští učitelé jsou velcí mistři, ale nikdy nic nenapsali. Podle čínské tradice je důležité, co se učí, ne co se napíše.  Učitel obvykle říká: "To, co tě učím, není nikdy napsáno." V Americe musíte nejprve něco publikovat, aby vás uznávali. Většina knih, které tady ale o feng šui vyšly, je tak pro začátečníky. Když sestavíte auto podle příručky, možná ho sestavíte, ale brzy se vám porouchá. O to více to platí o feng šui. Je to jako byste se učili sebeobranu podle příručky. Na úvod je to docela dobré, ale pak se musíte učit od skutečného učitele.

Fungejí principy feng šui v moderní domácnosti, plné elektronických zařízení?

Nejhorší věc z hlediska feng šui jsou mikrovlnné trouby. Vysoké napětí vytváří energetické víry, tornáda energie, a ta ničí harmonii celého domu. To nejlepší, co se dá udělat, je odpojit mikrovlnku a znovu se naučit vařit.

Jinak ale například počítače jsou výborný vynález, já sám umím programovat, a z hlediska feng šui je takový Internet proud energie, který proudí do bytu navíc. Máte přístup k lidem a informacím ať jsou kdekoliv.


Home
Richard Heinberg: Pocit místa | O feng šui s čínským mistrem | Chaos, James Gleick | Louis Charpentier: Mystérium katedrály v Chartres | Labyrint Pouť k duši | Boris Merhaut: Dobrovolná skromnost | Starobylé chrámy a moderní kosmologie | Všechno, co potřebujete vědět  najdete v NLP | Hypnotická regresivní terapie | Sogjal Rinpoche: Tibetská kniha o životě a smrti | Posvátná geometrie aneb zrození hvězdy | Zenové příběhy a kóany | Hudbou a tancem k pramenům | Posvátný čas, posvátné místo